Leczenie kanałowe z aparatem ortodontycznym

Zabiegi z zakresu endodoncji zawsze przysparzają pewnych komplikacji. Leczenie kanałowe bowiem należy do najtrudniejszych, gdyż wymaga pracy na najwrażliwszych częściach zęba, do których ciężej dotrzeć. Na szczęście w sukurs stomatologom i ich pacjentom przychodzą nowoczesne narzędzia, które pomagają precyzyjnie dotrzeć do zainfekowanych miejsc, a także bezproblemowo obserwować proces obrabiania tkanki. To ułatwia oczyszczenie zęba z uszkodzonej i zanieczyszczonej bakteriami miazgi.

Kłopotliwa może wydawać się sytuacja, w której leczenie kanałowe trzeba przeprowadzić u pacjenta z aparatem ortodontycznym. Nasi specjaliści z Warszawy prowadzili już tego typu zabiegi i możemy z całą pewnością powiedzieć jedno – mogą one być w pełni skuteczne.

Leczenie ortodontyczne

Przesłanką do podjęcia leczenia ortodontycznego jest oczywiście wada zgryzu. Aby jednak przystąpić do niego, należy zadbać o stan uzębienia. Co do zasady – powinien być on idealny. Dlatego też przed samym planowaniem założenia aparatu należy wykonać niezbędne przeglądy, a w razie konieczności wyleczyć wszelkie stany zapalne czy inne choroby zębów.

Jeśli natomiast pojawia się konieczność przeprowadzenia zabiegu endodontycznego, to założenie aparatu jest uwarunkowane przede wszystkim tym, jak dalece posunięta była choroba zęba. Jeśli była na wczesnym etapie rozwoju, to w zasadzie nie istnieją żadne przeciwwskazania, by niedługo po zabiegu podjąć leczenie ortodontyczne. Jeśli zaś doszło do dłuższego zaniedbania tego stanu, okres oczekiwania na założenie aparatu korekcyjnego może trwać nawet pół roku. Dlaczego? Ponieważ dużo łatwiej jest przejść czas jego noszenia, jeśli nie trzeba leczyć zębów. Dentysta więc wydłuża ten okres, chcąc mieć pewność, że są one na pewno wyleczone.

Leczenie kanałowe, a założony aparat korekcyjny

Idealna sytuacja to oczywiście taka, kiedy okres leczenia wad zgryzu przechodzi się bez konieczności wykonywania jakichkolwiek bardziej skomplikowanych zabiegów. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Kluczowa do zachowania uzębienia w dobrym zdrowiu podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest odpowiednia higiena. Zęby więc powinno się myć po każdym posiłku z użyciem specjalnych szczoteczek. Warto również oczyszczać je nicią dentystyczną. Wynika to z faktu, że resztki pożywienia łatwiej osadzają się na elementach aparatu korekcyjnego, stając się idealną pożywką dla potencjalnych bakterii. Od tego zaś już tylko krok do rozwoju różnych chorób.

Oczywiście, konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego może czasem wyniknąć niezależnie od tego, jak bardzo pacjent dba o zęby. Niektórzy bowiem mają je naturalnie słabsze, przez co bardziej podatne na różne infekcje. Dlatego też tak ważne jest, aby w czasie korygowania wad zgryzu przestrzegać regularnych wizyt, w których czasie stomatolog może odkryć potencjalnie niebezpieczne objawy. Jeśli natomiast lekarz stwierdzi, że należy przeprowadzić zabieg endodontyczny, może go wykonać w większości przypadków bez ściągania aparatu. Nasi dentyści z Warszawy nie raz mieli już takie przypadki i pomagali wyjść z nich pacjentom ze zdrowym i pięknym uśmiechem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe są pola oznaczone symbolem *