Leczenie kanałowe a przebarwienia

Leczenie kanałowe a przebarwienia

Jeszcze do niedawna zęby leczone kanałowo były silnie narażone na przebarwienia. Dzisiejsza techniczka dentystyczna pozwala w większości przypadków tego uniknąć. Leczenie kanałowe działa cuda!

leczenie kanałowe pod mikroskopem to precyzjaDawniej leczenie kanałowe stosunkowo często powodowało dużą zmianę koloru zęba. Ząb stawał się z biegiem czasu siny i bardzo odróżniał się od innych. Szczególnym problemem było to w przypadku zębów, które widoczne są podczas uśmiech – jedynek, dwójek czy trójek. Powodem przebarwienia było na ogół niedokładne oczyszczenie kanałów, przez co pozostająca krew z czasem zmieniała kolor zęba.

Przyczyną były też dawne środki służące do wypełniania kanałów. Dziś jest już o wiele lepiej.

Leczenie kanałowe zębów dziś już nie równa się przebarwieniu

Dziś dentyści dysponują już o wiele szerszym niż dawniej arsenałem środków do oczyszczania kanałów, a dodatkowo co raz częściej wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem, Warszawa to miasto w którym praktycznie w każdym większym gabinecie jest już mikroskop stomatologiczny, a jego użycie jest standardem. Obecne środki wykorzystywane przez dentystów do płukania kanałów zębowych mają bardzo wysoką skuteczność, a dodatkowo wiele z nich ma działania wybielające. A im lepiej oczyszczony kanał, tym ryzyko przebarwienia maleje.

 

Czy leczenie kanałowe nigdy nie powoduje przebarwień?

 

leczenie kanałowe pod mikroskopem Warszawa Wilanowska, ortodonta
Niestety nie można mieć pewności, że przebarwienia nie wystąpią, nawet dziś mimo postępu technologii stomatologicznej. Wynika to m.in. z tego, że leczenie kanałowe pozbawia ząb miazgi, czyli jego żywej części.

Miazga zaopatruje ząb w substancje odżywcze. Brak tego zaopatrzenia, nawet przy idealnym oczyszczeniu zęba może powodować jego lekkie przebarwienia, bo jest on martwy.

Zmiana barwy nie jest jednak na ogół tak drastyczna jak bywało dawniej. Jeśli jest to niewielka różnica odcienia można to bardzo łatwo zniwelować, ponieważ wybielanie zębów to dziś także prężnie rozwijająca się dziedzina w stomatologii. Mamy do dyspozycji zarówno zabiegi stosowane zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

 

Leczenie kanałowe Warszawa i okolice – przyjdź do Wellness Dentica. Dentysta przy metrze Wilanowska – łatwy dojazd z całej Warszawy oraz okolic.

 

Leczenie kanałowe miało miejsce dawno – co zrobić?

Jeśli leczenie kanałowe było prowadzone kilkanaście lat temu, prawdopodobieństwo, że ząb ulegnie przebarwieniu jest dość duże. Sprawa nie jest jednak przegrana, nawet jeśli chodzi o jedynki. Można zastosować wybielanie wewnętrzne, które dotyczy zębiny – ponieważ to ona ulega przede wszystkim przebarwieniu po leczeniu kanałowym.

Zabieg polega na umieszczeniu środka wybielającego w komorze zęba. Jest on co pewien czas wymieniany aż do skutku, czyli do momentu, gdy ząb osiągnie pożądaną barwę. Wtedy środek wybielający jest zastępowany innym materiałem wypełniającym. Zastosowanie wyłącznie wybielania zewnętrznego może nie dać oczekiwanych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe są pola oznaczone symbolem *