Leczenie kanałowe jedynek

Leczenie kanałowe jedynek

Czy jeśli nasze „jedynki” wymagają leczenia kanałowego oznacza to, że musimy nauczyć się uśmiechać z zaciśniętymi ustami? Na szczęście dziś już nie. Ale zęby leczone kanałowo dawniej, mogą wymagać pewnych zabiegów estetycznych.

Obecnie, leczenie kanałowe w Warszawie, w dobrych gabinetach, pozwala mieć nadzieję, że zęby nie ulegną już przebarwieniu. Jeszcze kilkanaście lat temu standardowe metody leczenia kanałowego wiązały się z dużym ryzykiem przebarwienia. Odpowiedzialne za to były pozostałości niewypłukanej z zęba krwi, które ulegając rozkładowi powodowały, że ząb przybierał charakterystyczny „siny” kolor. Dziś płukanie kanałów jest dużo dokładniejsze niż dawniej i używa się do tego silniejszych środków. Dlatego ryzyko przebarwienia zęba po leczeniu kanałowym jest minimalne. A to oznacza, leczenie kanałowe jedynek niekoniecznie pozbawi nas pięknego uśmiechu.

 

Co zrobić z przebarwionym zębem?

W przypadku starszych pacjentów, zwłaszcza tych, którzy leczyli zęby kanałowo w latach 70-tych lub 80-tycj ubiegłego wieku, zęby ulegały przebarwieniu na skutek działania substancji, które dentyści wykorzystywali do wypełniania kanałów. Aby przywrócić takim zębom blask, potrzebna jest interwencja przy użyciu środków stomatologii estetycznej.

 

Wybielanie zębów po leczeniu kanałowym

Obumarły i przebarwiony ząb wybiela się inaczej niż zdrowe zęby. Konieczne jest tzw. wybielanie wewnętrzne. Preparat wybielający jest umieszczany wewnątrz zęba. Czasem potrzebnych jest kilka wymian takiego preparatu, aż ząb ulegnie rozjaśnieniu. Nie zawsze jednak uda się uzyskać idealny efekt. Może to stanowić problem zwłaszcza w przypadku jedynek. Wtedy stosuje się licówki lub korony. Warto jednak najpierw zastosować wybielanie wewnętrzne ponieważ ułatwia ono użycie później innych metod – przede wszystkim założenie licówek.

 

Założenie licówki lub korony na przebarwiony ząb

Licówki mogą być porcelanowe lub kompozytowe. Stanowią stosunkowo cienką warstwę nakładaną na ząb i pomagają poprawić wygląd zęba na dwa sposoby. Po pierwsze pozwalają uzyskać pożądany kolor. Po drugie, w przypadku zniszczonych zębów uzyskujemy lepszy kształt i gładkość powierzchni. Licówka jest przymocowywana do zewnętrznej powierzchni zęba. Tak jak było wspomniane wyżej, w przypadku mocno przebarwionego zęba po dawnym leczeniu kanałowym, jego wewnętrzne wybielenie, nawet jeśli nie da idealnego efektu, pozwala łatwiej użyć licówki. Są one tak cienkie, że w przypadku silnie przebarwionego zęba, jego kolor może być poprzez licówkę nieco widoczny. Gdy przebarwienie jest bardzo silne, stosuje się korony, które wzmacniają też ząb i całkowicie maskują jego kolor. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to rozwiązanie najdroższe.

Zdjęcie: Leon Riskin – flickr.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe są pola oznaczone symbolem *