Rozpoczęcie projektu, który można określić jako korekta zgryzu to często trudna decyzja dla pacjenta. Boimy się kosztów, długiego czasu leczenia, uciążliwości aparatu oraz oczywiście końcowego efektu.
Główną rolę w bezpiecznym doprowadzeniu nas do celu ma dobry ortodonta Warszawa to odpowiednie miejsce by go poszukać, bo praktykę prowadzi tu wielu świetnych lekarzy, a duża konkurencja wpływa na wysoki poziom usług.
Jak pracuje z pacjentem dobry ortodonta? Nie tylko trzyma się medycznych procedur, ale… służy też dokładną informacją. Mówi zatem jaki efekt może przynieść leczenie, a co będzie trudno osiągnąć. Zachowuje przy tym realizm, oparty na doświadczeniu i wiedzy. Współpraca z lekarzem, który udziela skąpych informacji, nawet jeśli jest świetnym specjalistą, może okazać się bardzo stresująca. Pacjenci wybierają zatem najczęściej lekarzy nie tylko utytułowanych, ale także komunikatywnych.
Jakie kroki stosuje dobry ortodonta
We współpracy z pacjentem, ortodonci wykonują czynności, takie jak:
- Badanie (ocena wstępna ewentualnych wad i problemów).
- Pobranie wycisków w celu wykonania modeli gipsowych.
- Analiza RTG.
- Ustalenie planu leczenia.
Ten ostatni punkt jest ukoronowaniem dobrego przeprowadzenia diagnozy. Lekarz opracowuje plan oraz terminarz leczenia i musi przy tym uwzględnić specyfikę przypadku, a także działanie przyjętej metody. Doświadczony i dobry ortodonta potrafi tak oszacować czas leczenia, aby nie doprowadzić pacjenta później do frustracji z powodu „dużych, ale nieprzewidzianych opóźnień”. W planie leczenie określa się jaką wadę zgryzu ma pacjent oraz jakiego rodzaju aparat można w jego przypadku zastosować.
Dobry ortodonta współpracuje z dobrymi specjalistami
Zanim powstanie plan leczenia ortodonta określa czy nie trzeba pozbyć się innych problemów, takich jak ubytki, kamień nazębny lub paradontoza. Czasem konieczne jest także usunięcie niektórych zębów.
Na ogół nie robi tego nawet dobry ortodonta Warszawa i inne duże miasta pozwalają łatwo znaleźć świetnych specjalistów, także w tej samej klinice.
Ale dobrego specjalistę poznamy m.in. po tym, że skieruje nas do lekarzy, którym ufa i może ręczyć za ich fachowość. To ważny element budowania dobrych relacji oraz zaufania, które szczególnie jest ważne właśnie w długotrwałym leczeniu ortodontycznym. Lekarza zajmującego się stomatologią zachowawczą można szybko zmienić – po prostu z kolejnym zębem idziemy do innego specjalisty. Ortodonta towarzyszy nam często 2 lub 3 lata. W tym czasie musi przeprowadzić bardzo skomplikowaną reorganizację w naszym uzębieniu i wykonywać to nie tylko dobrymi metodami ale także w odpowiedniej kolejności i z dobrze dobranym natężeniem działania.
Wykonanie modeli gipsowych i zdjęć
Ważnym elementem diagnostyki jest zrobienie oraz analiza zdjęć RTG. Wykorzystywane są pantomogram oraz telerentgenogram. Ten pierwszy pokazuje dokładnie wszystkie zęby oraz otaczające je tkanki, a ten drugi (zwany też zdjęciem cefalometrycznym) jest obrazem całej czaszki w skali naturalnej. Oprócz tego ortodonta pobiera wyciski umożliwiające wykonanie modelu gipsowego naszego uzębienia.
Ten model jest swego rodzaju szachownicą, na której dobry ortodonta planuje przyszłą rozgrywkę na wiele kroków, tak jak dobry szachista – na wiele ruchów.
Efektem dobrze przeprowadzonej diagnozy i opracowania planu leczenia jest jak najmniej uciążliwe dla pacjenta leczenie. Błędny plan leczenia oznaczałby albo słaby efekt, albo konieczność zmiany metody lub zmiany harmonogramu. A to wszystko powoduje wiele uciążliwości, w tym także przedłużanie noszenia aparatu.
Zastanawiasz się, gdzie przyjmuje dobry ortodonta?
Wellness Dentica – dobry ortodonta, Warszawa Mokotów, obok stacji metra Wilanowska. U nas znajdziesz zarówno świetnych lekarzy, jak i dobrą organizację leczenia, nastawioną na minimalizowanie twoich kosztów.
Ortodonta Warszawa
Zapraszamy!