Aparat ortodontyczny dla seniorów – leczenie ortodontyczne

Aparat ortodontyczny dla seniorów – leczenie ortodontyczne

Czy osoby w podeszłym wieku mogą nosić aparaty ortodontyczne? A jeśli tak, to czy ich leczenie różni się od postępowania w przypadku młodzieży i dorosłych w wieku średnim?

Osoby w wieku przedemerytalnym i emerytalnym to rosnąca grupa pacjentów, których chętnie powita każdy ortodonta Warszawa przewodzi w statystykach osób bo 50 roku życia, które poddają się leczeniu ortodontycznemu. Czy to nowy trend?

 

Aparaty ortodontyczne przydają się dziś emerytom

Jeszcze kilkanaście lat temu leczenie ortodontyczne wśród seniorów było dużo mniej popularne niż dziś, także w dużych miejscowościach. I przyznać to musi każdy ortodonta. Warszawa i inne duże miasta mają od dawna nieco inny przekrój ludności niż małe miejscowości – ludzie mieli tu zawsze lepszy dostęp do leczenia, lepiej płatną pracę i większą świadomość w zakresie dbałości o zęby. Ale także w tych dużych miastach emeryci, stanowili rzadkość w gabinetach ortodontów. W porównaniu z dzisiejszymi czasami, dawniej, większy odsetek osób w podeszłym wieku stanowiły osoby noszące protezy zębów oraz mosty. Dzisiejsi emeryci to ludzie, którzy rodzili się już po wojnie, a dorastali w latach 70-tych XX wieku, gdy opieka dentystyczna była znacznie lepsza niż w latach 60-tych. W szkołach było więcej gabinetów, doinwestowana została też publiczna służba zdrowia dla dorosłych. Dzięki temu, osoby z tego pokolenia mają już po prostu co korygować, bo więcej z nich zachowało w podeszłym wieku wiele swoich własnych zębów.

 

Czy leczenie ortodontyczne podlega ograniczeniom wiekowym?

Teoretycznie leczenie ortodontyczne nie ma ograniczeń wiekowych. Na pewno jednak w przypadku emerytów wymaga od ortodonty więcej uwagi i ostrożności. Przed rozpoczęciem leczenia ortodonta musi uwolnić uzębienie pacjenta od takich problemów jak próchnica, kamień nazębny, paradontoza czy stany zapalne dziąseł. Szczególnie te ostatnie bywają dużym problemem u emerytów. Jeśli ktoś choruje np. na cukrzycę, pozbycie się stanów zapalnych dziąseł i przyzębia może być sporym wyzwaniem, a w dodatku trzeba liczyć się z nawrotami zapalenia także już po rozpoczęciu leczenia ortodontycznego.

 

Braki w uzębieniu, a leczenie ortodontyczne

Jeśli emeryt ma duże luki w uzębieniu można stosować połączenie leczenia ortodontycznego z protetycznym. Jednocześnie warto zauważyć, że brak zębów usuniętych na wcześniejszym etapie życia przyczynia się bardzo często do problemów ortodontycznych w wieku starszym. Dlatego osobom w każdym wieku zaleca się uzupełnianie na bieżąco wszelkich braków w uzębieniu będących skutkiem ekstrakcji lub np. wypadków.

Lekarz musi też przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego osoby w starszym wieku bardzo dobrze ocenić stan korzeni zębów. W wyniku stanów zapalnych, urazów lub innych czynników, dochodzi czasem do tzw. resorpcji korzeni, czyli ich stopniowej utraty. Ząb, którego korzeń ulegnie dużemu skróceniu jest słabiej osadzony i może zacząć się chwiać, a następnie wypaść. Jest to szczególnie dużym utrudnieniem w leczeniu ortodontycznym. Bez usunięcia problemów z resorpcją korzeni nie można rozpocząć leczenia.

Podsumowując, leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku, ale trzeba dokładnie ocenić stan uzębienia, ponieważ to decyduje o tym co będzie mógł zrobić ortodonta. Warszawa to miasto, w którym można znaleźć wielu świetnych specjalistów leczenia ortodontycznego seniorów, warto poszukać więc tutaj dobrego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe są pola oznaczone symbolem *